Tomb Raider 1
Ocena gry


  Tomb Raider 2
Ocena gry


  Tomb Raider 3
Ocena gry


  Tomb Raider 4
Ocena gry


  Tomb Raider 5
Ocena gry


  Tomb Raider 6
Ocena gry


  Tomb Raider 7
Ocena gry


  Tomb Raider 8
Ocena gry


  Tomb Raider 9
Ocena gry


  Tomb Raider 10
Ocena gry


  Tomb Raider 11
Ocena gry


  Anniversary
Ocena gry


  The Guardian of Light
Ocena gry


  The Temple of Osiris
Ocena gry


  Lara Croft GO
Ocena gry

  Tomb Raider PL    Shadow of the Tomb Raider

  Menu podstawowe  Shadow of the TR  Tomb Raider PC  Tomb Raider Plus

 

  Recenzja

Zamknij  

Shadow of the Tomb Raider jest trzecią odsłoną przygód młodej Lary i zarazem ostatnią, w której zobaczymy bohaterkę walczącą z tajną organizacją zwaną Trójcą. Tym razem akcja gry przeniesie się do Ameryki Południowej, gdzie oprócz wcześniej wspomnianego konfliktu nasza dzielna dziewczyna będzie musiała zmierzyć się z katastrofalną w skutkach majańską apokalipsą. Jak zwykle paleta wyzwań ma dostarczyć nam wiele godzin wspaniałej rozgrywki, które tym razem urozmaicono o dziesiątki dodatkowych misji i bardziej rozbudowane grobowce. Ogólnie mówiąc wszystkiego jest więcej i to pod każdym możliwym względem.


  Lara w dżungli
Grę rozpoczynamy od zapoznania się z cała sytuacją jaka otacza Larę, dowiemy się między innymi co robiła po powrocie z Syberii i w jakim dokładnie celu udała się do Ameryki Południowej. W szybkim czasie poznamy też jej głównego wroga niejakiego Dr Domingeza, który jak nie trudno się domyślić będzie jej solą w oku. Nie będzie on jednak takim schematycznym typowym zbirem, który idzie do celu wyłącznie po trupach, lecz kimś w rodzaju... i na tym wyrazie urwiemy to zdanie byście sami mogli go podsumować. W grze tak jak w poprzedniej części pojawi się także Jonah. Będzie pomagał Larze zbierając dla niej informacje od tamtejszej ludności i w razie potrzeby motywował ją do dalszego działania. Po drodze pojawią się też inne postacie, jednak by nie psuć Wam zabawy nie będziemy o nich wspominać. Wracając jednak do Lary. W tej przygodzie dziewczyna stanie się bardziej radosna i pewna siebie, nauczy się też wielu nowych umiejętności, które by bardziej wpasowały się do klimatu przygody nazwano stylem orła, węża i jaguara. Każdy styl oferuje własne niepowtarzalne bonusy, które po umiejętnym połączeniu znacząco ułatwiają rozgrywkę. Tym bardziej jeśli zamierzamy grać na najwyższym poziomie trudności. W ułatwieniu gry pomoże także nowy ekwipunek w postaci raków do wspinania się po poziomych skalnych ścianach czy też nowa broń w postaci wielu nowych łuków, pistoletów, karabinków czy strzelb. Wszystkie jak zwykle będzie można usprawniać i modyfikować w różną amunicję. W nowej części nie zabrakło także nowych strojów, których jest sporo i wyglądem przypominają te charakterystyczne dla kultury majów, azteków i inków. Co ciekawe w ramach bonusu dorzucono także stroje z poprzednich odsłon, na wypadek jakby ktoś tęsknił za strojem wiedźmy czy też szarej poszarpanej koszulki z Tomb Raider 9.


  Urokliwa Ameryka Południowa
Jako, że akcja gry rozgrywa się w prawdziwej stolicy pradawnych ruin i mitów w grze co chwilę będziemy mieli okazję popodziwiać jakąś prastarą budowę czy też grobowiec. Wszystkie miejsca jakie zobaczymy zawsze powodowały (przynajmniej u nas) zachwyt i zaskakiwały swoim rozmachem i różnorodnością. Przykładowo w jednych trzeba będzie trochę popływać i ponurkować (tym razem w pełni swobodnie), w innych zaś rozwiązać jakąś łamigłówkę a w jeszcze innych odrobinę powalczyć. Każdy grobowiec nareszcie wygląda tak jakbyśmy tego oczekiwali. Nie inaczej jest z innymi lokacjami, teren w jakim będziemy przebywać to przede wszystkim deszczowe lasy jednak nie zabranie też małych górskich miasteczek czy też ogromnych zabudowań, do których można zaliczyć między innymi Paititi - wspaniałe miasto zamieszkiwane przez rdzennych potomków Majów. Bez względu na miejsce w jakim wylądujemy zawsze będziemy mieli co robić, bo oprócz głównych misji fabularnych, możemy wykonać jeszcze dziesiątki misji pobocznych czy po prostu poszukać dodatkowych wyzwań i skarbów. Tych jest bez liku i zebranie ich wszystkich to zajęcie na co najmniej kilka dni. Dla nas to oczywiście ogromny plus, bo dobrze odbija się to na żywotności gry.


  Wrogowie, wszędzie wrogowie
To nie do końca prawa, ale w grze faktycznie nie zabraknie nam przeciwników do ustrzelenia. Jak zapewne pamiętacie grę promowano głównie walką i wieloma wybuchami. W rzeczywistości Shadow of the Tomb Raider wcale tak nie wygląda, gra jest o wiele bardziej stonowana niż swoje poprzedniczki i zdecydowanie ma łagodniejszy bardziej lajtowy charakter. Choć na pierwszy rzut oka ciężko w to uwierzyć tak jest naprawdę! Gra skupia się na eksploracji i zbieraniu skarbów i to widać już od pierwszych chwil gry. Oczywiście jakiś tam element walki pozostał, ale nie jest on już tak nachalnie wyeksponowany jak wcześniej. Potwierdzeniem tego jest między innymi uboga paleta wrogów czy też licznik zabójstw zamykający się w najlepszym wypadku na 257 trupach. Przy Tomb Raider 9 czy Rise of the Tomb Raider to naprawdę niewiele a przy Tomb Raiderem 2: Starring Lara Croft z licznikiem 494 to już praktycznie nic. Tak więc w grze trochę postrzelamy, ale większość tych walk ma dobre sytuacyjne uzasadnienie i nie jest nadmiernie przesadzona. Nam to oczywiście bardzo odpowiada...


  Poziom trudności
Łamigłówki w grze nie są specjalnie skomplikowane, jednak ich poziom uzależniony jest od poziomu trudności jaki wybierzemy na początku przygody. Krótko mówiąc im wyższy wybierzemy tym trudniej będzie nam je rozwiązać. Nie będzie to jednak polegać na złożoności zagadek, lecz na braku podpowiedzi, które przy najwyższym poziomie są po prostu całkowicie wyłączone. Nie będzie więc podświetleń przydatnych obiektów, podpowiedzi Lary czy komunikatów z interfejsu. Dzięki temu sami będziemy musieli wykombinować co w danym miejscu zrobić, co zabrać, co przesunąć itd. My grając na poziomie trudności „Droga przez mękę” dodatkowo borykaliśmy się z ryzykiem błędnego zinterpretowania użytecznych elementów otoczenia podczas eksploracji czy też braku auto zapisów - te tworzyły się tylko przy obozowiskach więc jak popełniliśmy błąd w trakcie przechodzenia grobowca trzeba było wszystko zaczynać od początku. To w połączeniu z poprzednimi elementami powodowało ogromną presję i niejednokrotnie potężne skoki adrenaliny, co nam osobiście bardzo się podobało. Wypad do grobowca w końcu stał się prawdziwym wyzwaniem a nie jak dotychczas kolejny punkt na mapie, który trzeba odhaczyć. Tym bardziej, że w naszym przypadku było to pierwsze podejście do gry więc dodatkowo nie wiedzieliśmy czego się w danym miejscu spodziewać. Niestety grając na niższych poziomach to uczucie zagrożenia i odkrywania niezdanego gdzieś umyka i zapewne jest to spowodowane podpowiedziami i częstym auto zapisem. Dlatego jeśli zamierzacie grać w Shadow of the Tomb Raider i macie już jakieś doświadczenie w tego typu grach nie wybierajcie na pierwszym podejściu poziomu poniżej „Jedność z dżunglą”. Wbrew pozorom nawet wtedy gra nie jest wcale tak trudna jakby się mogło wydawać i jeśli macie głowę na karku, bez problemu dobrniecie do napisów końcowych, no i przy okazji nie stracicie tego czegoś co my przezywaliśmy, czyli tej potężnej dawki adrenaliny i uczucia niebezpieczeństwa! Jeśli wybierzecie łatwiejsza drogę, wiele Wam bezpowrotnie umknie, bo nawet przy późniejszej grze na najtrudniejszym poziomie nie będzie już tego zaskoczenia. Dlatego zaufajcie nam i spróbujcie swoich sił od razu grając na poziomie "Droga przez mękę" lub nieco łatwiejszym „Jedność z dżunglą”. Według nas warto!


  Zobaczyć i usłyszeć
To co najbardziej zasługuje na uznanie w tej przygodzie to z pewnością fantastyczne udźwięko-wienie oraz soundtrack. Tym razem dźwięki brzmią naprawdę soczyście i głęboko a podkłady muzyczne skomponowane przez Braiana D`Olivera zostawiają w tyle (według nas) całą twórczość Nathan McCree. Tutaj każdy dźwięk to poezja dla uszu, bez względu na to czy słuchamy szmerów dżungli czy też wystrzałów z broni albo lecącej w tle muzyki. Same głosy jakościowo brzmią bardzo dobrze, co więcej równie dobrze ma się nasza rodzima wersja za co należą się wielkie brawa Cenedze. Karolina Gorczyca przeszła samą siebie wczuwając się w rolę Lary a pozostali niczym jej nie ustępowali. W tej części nie ma więc absolutnej mowy o kiczowatości czy złym doborze głosów a jak wiadomo z tym bywało nie raz różnie. W przypadku grafiki czy animacji również jest wyśmienicie! Tekstury są bardzo szczegółowe i dopracowane, efekty świetlne nie nachalne dla oka a nowe technologie zaimplementowane do gry jak np. nowa wersja TresFX czy Ray Tracing dają nam definitywnie do zrozumienia, że nie mamy tutaj do czynienia z amatorską produkcją, lecz prawdziwym najwyższych lotów tytułem AAA. Co ciekawe mimo wszystkich tych wodotrysków gra działa o dziwo bardzo wydajnie, chociaż nie ma co liczyć na na płynne 60 klatek na maszynie starszej niż 4 lata. Gra od strony technicznej jest solidnie wykonana i ciężko jest doszukać się jakichkolwiek większych błędów czy niedociągnięć. Kolejny wielki plus dla autorów!


  Dodatki do gry
Warto wspomnieć jeszcze o dodatkach do gry. Te rozprowadzane będą jak zwykle za opłatą, lecz w przeciwieństwie do poprzednich oferować mają znacznie, znacznie więcej. Sami twórcy uważają, że tym razem pakiet jaki nam zaoferują będzie wart swojej ceny a dowodem na to niech będzie pierwszy z nich dodający do gry tryb kooperacji, nową lokację, misje i kilka innych bonusów. Kolejne mają ukazywać się w przedziałach kilku tygodni i zawsze oferować coś unikatowego. Jak będzie? Oczywiście, czas pokaże…


  Słowo na koniec
Podsumowując tą krótką recenzję. Gra jest bezsprzecznie godnym następcą dwóch poprzednich odsłon i zarazem jedną z najlepszych o ile nie najlepszą w całej serii! Gra wnosi wiele nowego do serii i zarazem nie zmienia tego co już jest dobre i sprawdzone. Poza tym w tym tytule panuje tak przyjemny i głęboki klimat przygody, że dosłownie nie sposób się od niej oderwać!  Informacje

 

Tytuł: Shadow of the TR
Premiera: 14.09.2018
Produkcja: Eidos Montreal
Wydawca: Square Enix
Dystrybucja: Cenega Poland
Polska wersja: Dubbing
Klasyfikacja wiekowa: PEGI 18

Kolejna pasjonująca przygoda młodej Lary
Fabuła dotycząca majańskiej apokalipsy
Niezapomniane scenerie Ameryki Południowej
Wiele nowych wyzwań oraz grobowców
Nowi jeszcze niebezpieczniejsi przeciwnicy
Wspaniała oprawa dźwiękowa oraz wideo
Profesjonalnie wykonana polska wersja językowa 

  Menu dodatkowe  Galeria  Gameplay  Poznaj przygody Lary Croft!

Polecamy!  


  Tomb Raider 1
Ocena gry


  Tomb Raider 2
Ocena gry


  Tomb Raider 3
Ocena gry


  Tomb Raider 4
Ocena gry


  Tomb Raider 5
Ocena gry


  Tomb Raider 6
Ocena gry


  Tomb Raider 7
Ocena gry


  Tomb Raider 8
Ocena gry


  Tomb Raider 9
Ocena gry


  Tomb Raider 10
Ocena gry


  Tomb Raider 11
Ocena gry


  Anniversary
Ocena gry


  The Guardian of Light
Ocena gry


  The Temple of Osiris
Ocena gry


  Lara Croft GO
Ocena gry

  Tomb Raider PL © 2012-2019

Lara Croft and Tomb Raider are trademarks or registered trademarks of Square Enix LTD.